Unofficial Thayer County General Election Results PDF Print E-mail
Written by hebronjournal   
Wednesday, 05 November 2014 05:48

SENATORIAL TICKET
FOR UNITED STATES SENATOR
6 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Ben Sasse....................................................1476
Democratic:
Dave Domina..................................................421
By Petition:
Jim Jenkins.......................................................53
Todd F. Watson.................................................24

CONGRESSIONAL TICKET
FOR REPRESENTATIVE IN CONGRESS
District 3
2 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Adrian Smith.................................................1471
Democratic:
Mark Sullivan..................................................487

STATE TICKET-PARTISAN
FOR GOVERNOR
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Pete Ricketts................................................1158

Lt Governor Mike Foley
Democratic:
Chuck Hassebrook.........................................707
Lt Governor Jane Raybould
Libertarian:
Mark G. Elworth Jr............................................93
Lt Governor Scott Zimmerman

FOR SECRETARY OF STATE
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
John A. Gale.................................................1477
Libertarian:
Ben Backus....................................................302

FOR STATE TREASURER
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Don Stenberg...............................................1495
Democratic:
Michael J. O’Hara...........................................307
Libertarian:
Michael Knebel.................................................90

FOR ATTORNEY GENERAL
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Doug Peterson..............................................1396
Democratic:
Janet Stewart..................................................437

FOR AUDITOR OF PUBLIC ACCOUNTS
4 Year Term-Vote for ONE
Republican: Charlie Janssen.........................................1146
Democratic: Amanda McGill...............................................595

COUNTY TICKET
FOR COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS
At Large
4 Year Term-Vote for TWO
Republican:
Dave Bruning................................................1460
Dean Krueger...............................................1403

FOR COUNTY ASSESSOR
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Karla S. Joe..................................................1676

FOR COUNTY ATTORNEY
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Daniel L. Werner...........................................1507

FOR COUNTY CLERK
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Marie Rauner................................................1790

FOR CLERK OF DISTRICT COURT
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Stacey L. McLaughlin...................................1735

FOR COUNTY TREASURER
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
Karen Prellwitz.............................................1729

FOR COUNTY SHERIFF
4 Year Term-Vote for ONE
Republican:
David E. Lee.................................................1544

FOR COUNTY SURVEYOR
4 Year Term-Vote for ONE
No filings.

STATE TICKET-NON-PARTISAN
FOR MEMBER OF THE LEGISLATURE
District 32
4 Year Term-Vote for ONE
Laura Ebke.....................................................984
Phil Hardenburger...........................................815

FOR MEMBER STATE BOARD OF EDUCATION
District 5
4 Year Term-Vote for ONE
Patricia Timm.................................................793
Christine Lade................................................410

FOR MEMBER OF THE BOARD OF REGENTS-UNIVERSITY OF NEBRASKA
District 5
4 Year Term-Vote for ONE
Rob Shafer......................................................920
Steve Glenn....................................................820

SOUTHEAST COMMUNITY COLLEGE-FOR BOARD OF GOVERNORS
District 1
4 Year Term-Vote for ONE
Dale F. Kruse................................................1266

LITTLE BLUE NATURAL RESOURCES
DISTRICT-FOR BOARD OF DIRECTORS
4 Year Term-Vote for ONE
Subdistrict 1
Mason Hoffman...............................................451
Randy Uhrmacher...........................................818
Subdistrict 2
Warren F. Brakhahn.......................................1118
Subdistrict 3
Ed Fleharty....................................................1100
Subdistrict 4
John Rieckman...............................................507
Kevin Kissinger...............................................636
Subdistrict 5
Richard Kahman.............................................429
Matthew Spencer............................................685
Subdistrict 6
Lyle Heinrichs...............................................1322
Subdistrict 7
Joseph G. Hergott........................................1384
Subdistrict 8
Gene L. Thomas...........................................1182
At Large
Marlin Kimle..................................................1052

LITTLE BLUE NATURAL RESOURCES DISTRICT-FOR BOARD OF DIRECTORS
2 Year Term-Vote for ONE
Subdistrict 3
No filings.
Subdistrict 5
Lyle Schroer..................................................1134

FOR JUDGE OF THE NEBRASKA WORKERS’ COMPENSATION COURT
6 Year Term
“Shall Judge Thomas E. Stine be retained in office?” 1077 (yes); 381 (no)
“Shall Judge Laureen Van Norman be retained in office?” 1070 (yes); 381 (no)
“Shall Judge Michael K. High be retained in office?” 1052 (yes); 386 (no)

FOR JUDGE OF THE COUNTY COURT
DISTRICT 1
DISTRICT 1-6 Year Term
“Shall Judge Steven B. Timm be retained in office?” 1065 (yes); 358 (no)
“Shall Judge Curtis L. Maschman be retained in office?” 1095 (yes); 334 (no)

FOR JUDGE OF THE DISTRICT COURT
DISTRICT 1
DISTRICT 1-6 Year Term
“Shall Judge Daniel E. Bryan Jr. be retained in office?” 1119 (yes); 344 (no)
“Shall Judge Paul W. Korslund be retained in office?” 1096 (yes); 344 (no)

FOR NOXIOUS WEED AUTHORITY
4 Year Term-Vote for TWO
No filings.

FOR EDUCATION SERVICE UNIT NO. 5
4 Year Term-Vote for ONE
Victor M. Jacobsen.......................................1420

FOR EDUCATION SERVICE UNIT NO. 6
4 Year Term-Vote for ONE
Jan Myers...........................................................7

CITY TICKET
FOR MAYOR OF HEBRON
4 Year Term-Vote for ONE
Shane D. Day.................................................471

FOR MEMBER OF HEBRON CITY COUNCIL
4 Year Term-Vote for ONE
Ward 1
Rich Koch.......................................................140
Ward 2
No filings.
Ward 3
Robert Dodes.................................................186

FOR MEMBER AIRPORT AUTHORITY
6 Year Term-Vote for TWO
No filings.

FOR MAYOR OF DESHLER
4 Year Term-Vote for ONE
Naomi Grupe..................................................202
Arlis Hohl..........................................................44

FOR MEMBER OF DESHLER CITY COUNCIL
4 Year Term-Vote for ONE
Ginger Ridolfi..................................................140

SCHOOL TICKET
FOR DESHLER PUBLIC SCHOOL BOARD MEMBER
District 60
4 Year Term-Vote for up to THREE
John Noojin....................................................303
Ryan L. Buescher...........................................335
Brendan Schardt............................................319

FOR THAYER CENTRAL SCHOOL BOARD MEMBER
District 70
4 Year Term-Vote for up to THREE
Nate Casey.....................................................727
Rick Hintz.......................................................746
Tim Hartley.....................................................366
Brad Cooper...................................................674

FOR MERIDIAN PUBLIC SCHOOL #303
Thayer County Ward
4 Year Term-Vote for up to ONE
Todd Vorderstrasse..........................................89

FOR SHICKLEY SCHOOL BOARD MEMBER
District 54
4 Year Term-Vote for up to THREE
John Mick...........................................................8
Tiya Johnson......................................................8
Dan Miller............................................................7
Russell Reinsch..................................................2
Brenda Stengel...................................................2

FOR FAIRBURY SCHOOL BOARD MEMBER
District 8
4 Year Term-Vote for up to THREE
Barbara Arner.....................................................6
Vickie Banahan...................................................8
Carole A. Sprunk................................................2
Tammi Davis.......................................................2
Sharon Ebke.......................................................8

FOR FAIRBURY SCHOOL BOARD MEMBER
District 8
2 Year Term-Vote for up to ONE
Daniel Lufkin.......................................................2
Alan Stall............................................................8

FOR BRUNING SCHOOL BOARD MEMBER
District 94
4 Year Term-Vote for up to THREE
Ted Norder......................................................170
Jodi L. Weber.................................................172

FOR DAVENPORT SCHOOL BOARD MEMBER
District 47
4 Year Term-Vote for up to THREE
Nathan M. Schardt.........................................166
Michael Schroeder..........................................157
Jamie Koch.....................................................157

VILLAGE TICKET
FOR ALEXANDRIA VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to TWO
James Wassom................................................60

FOR BELVIDERE VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to THREE
Linda Hudson...................................................13
Tom Priefert......................................................14
Randy R. Waldmeier........................................13

FOR BRUNING VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to THREE
Jim Hogeland...................................................88
Ryne Philippi.....................................................56
Janet M. Bentley...............................................79

FOR BYRON VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to THREE
Keven Wollenberg.............................................32
Jaye L. Moeller.................................................36

FOR CARLETON VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to THREE
Vicki Williams....................................................17
Cristine Smith...................................................13

FOR CHESTER VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to TWO
No filings.

FOR DAVENPORT VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to THREE
Justin R. Trapp.................................................93
Donovan L. Knigge...........................................52
James Johnson.................................................32
Jim Manes........................................................41
Leon Earl Seifert...............................................56
Teddy L. Crosier................................................70
Terry Enghauser................................................33

FOR GILEAD VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to TWO
DeWayne Brown................................................8
Michael D. Dougherty.........................................7
Quint Rayburn.....................................................2

FOR HUBBELL VILLAGE BOARD MEMBER
4 Year Term-Vote for up to THREE
George McLeod................................................11
Sherry Yacks....................................................18

PROPOSED BY INITIATIVE PETITION
Initiative Measure 25

A vote “FOR” will amend the Nebraska statue establishing a minimum wage rate for employees to increase the current state minimum wage from seven dollars and twenty-five cents ($7.25) per hour to eight dollars ($8.00) per hour on January 1, 2015, and to nine dollars ($9.00) per hour on January 1, 2016.

A vote “AGAINST” will not cause the Nebraska statute establishing a minimum wage rate for employees to be amended in such manner.

Shall the Nebraska statue establishing a minimum wage rate for employees be amended to increase the current state minimum wage from seven dollars and twenty-five cents ($7.25) per hour to eight dollars ($8.00) per hour on January 1, 2015, and to nine dollars ($9.00) per hour on January 1, 2016.

For................................................................1004
Against...........................................................915

Last Updated on Thursday, 13 November 2014 15:21